Tuotteliaan Terhi Kontion hyvän tuulen romaanit vievät lukijaa ympäri Eurooppaa

Terhi Kontion tulevassa kirjasarjassa kuvataan viisikymppistä naista Oulun seudulta. Kuva: Vesa Ranta / Gummerus

Ihmiset

Julkaistu: Kirjoittaja: Sirpa Tarkkinen

Madrid, Amsterdam ja Praha ovat muodostaneet kehyksen Terhi Kontion hyvän olon kirjoille. Nyt hänellä on työn alla paitsi uuden romaanisarjan aloittava, Oulun seudulle sijoittuva tarina, myös kirja omasta suvustaan.

Oululaiskirjailija Terhi Kontio saapuu haastatteluun viestiteltyään juuri lastensa madridilaisen mummon kanssa. Siitä päästäänkin suoraan aiheeseen eli Kontion kolmiosaiseen Sydänten sinfonia -kirjasarjaan, joka sijoittuu Madridiin, Amsterdamiin ja Prahaan.

Sarjaa siitä ei alun perin pitänyt tulla ollenkaan, vaan kyseessä oli kilpailutyö. Kontio osallistui Madridin-tarinallaan kustannusosakeyhtiö Otavan ja Suplan järjestämään viihderomaanikilpailuun.

”En pärjännyt siinä, mikä oli hyvä, sillä tekstissä oli mielestäni aineksia isompaankin tarinaan. Tutustuin pian sen jälkeen kisassa pärjänneeseen Satu Tähtiseen, ja meistä tulikin sitten hyviä tuttuja ja kollegoja.”

Lukijat innostuivat matkustamaan

Madrid valikoitui Kontion ensimmäisen kirjan Espanjalaisen alkusoiton (Gummerus 2024) tapahtumapaikaksi. Kontio oli ollut naimisissa jo edesmenneen madridilaisen miehen kanssa ja asunut kaupungin keskustassa muutamia vuosia. Siellä hän työskenteli rock- ja heavymusiikkiin keskittyneessä levy-yhtiössä.

”Minä en tietenkään ole se päähenkilö, mutta havainnoin siinä paikallista elämää. Madrid on minulle tärkeä paikka”, Kontio sanoo.

Sen sijaan Amsterdamissa Kontio ei ole vielä käynyt. Kaupungin tunnelmaa ja paikkoja hän kävi poimimassa Hollantilaiseen serenadiin (2025) Google Mapsin reiteiltä.

”Lukijapalautteen perusteella jotkut ovat innostuneet kirjan ansiosta matkustamaan Amsterdamiin, vaikka ei kirjojani voi matkaoppaina pitääkään.”

Prahassa Kontio oli aina halunnut käydä, ja lopulta vierailu kannatti. Böömiläisen rapsodian (2026) tapahtumaympäristö hurmasi kultturellilla ilmapiirillään.

”Eikä Prahasta ole kirjoitettu kovin paljon kaunokirjallisuutta suomeksi”, Kontio huomauttaa.

Musiikki isossa roolissa

”Kirjani ovat sellaisia kulttuuripläjäyksiä”, luonnehtii Kontio tähänastista tuotantoaan.

Kaikissa kolmessa kirjassa on pääosassa viulisti Ninni Saarela. Kontiostakin piti tulla viulisti, mutta hän sairastui lastenreumaan.

Kontio on saanut kiitosta kirjojensa musiikkimaailman asiantuntevuudesta. Hän on opiskellut musiikkitieteilijäksi Jyväskylän yliopistossa sekä työskennellyt muun muassa Oulu Sinfoniassa musiikkihallinnon tehtävissä. Nuo työt myös toimivat taustavoimana pitkään itäneelle haaveelle kirjailijuudesta.

Kirjojen pääydin on Johannes Brahmsin kolmannen sinfonian kolmas osa, jonkaä innoittamana Carlos Santana on tehnyt kappaleen Love of My Life. Se oli myös kirjasarjan ensimmäisen osan työnimi.

Lisäksi Jean Sibeliuksen viulukonsertolla oli Espanjalaiselle alkusoitolle suuri merkitys, samoin Antonín Dvořákin yhdeksännellä sinfonialla Uudesta maailmasta Böömiläiselle rapsodialle. Dvořák sävelsi sen Amerikassa Böömiin ikävöidessään.

”Kävin kuuntelemassa keväällä, kun Oulu Sinfonia soitti yhdeksännen sinfonian. Tunteet nousivat pintaan ja tuli ikävä sarjan henkilöitä”, Kontio muistelee.

Böömilaisessä rapsodiassa mainitaan 54 musiikkiteosta, joista on tehty kirjan nimeä kantava Spotify-lista. Kontion mukaan joko tarina on vaatinut jonkun sävellyksen tai biisin tai sitten teos on toiminut inspiraationa kohtaukselle.

Samalla Kontio on itsekin ammentanut uutta tietoa klassisen musiikin historiasta ja säveltäjistä.

Kustannussopimus kahdessa viikossa

Kontio aloitti kirjailijan taipaleensa sairaalassa. Hän kirjoitti siellä elämästään juttuja lähipiirilleen ja piti vertaisblogia.

”Lopulta kyllästyin pyörimään sairauden ympärillä ja käänsin asian viihteeksi. Niitä kirjoituksia Kolmiokirja sitten julkaisi lukemistolehdissään.”

Huppariin pukeutunut silmälasipäinen nainen pitelee kirjaa käsissään.

Praha innoitti oululaisen Terhi Kontion kirjoittamaan kaupungista, josta ei ole juurikaan suomenkielistä kirjallisuutta. Taustalla Irma Kukkasjärven ryijy Primus. Kuva: Sirpa Tarkkinen

Kontio osallistui ensimmäiseen Pohjoiseen kirjoittaja-akatemiaan ja muokkasi siellä aiemmin mainitusta kilpailutekstistä romaanikäsikirjoituksen, jonka Gummerus julkaisi Espanjalainen alkusoitto -kirjana. Kustannussopimuksen ensimmäiseen kirjaansa Kontio sai vain kahdessa viikossa käsikirjoituksen lähettämisestä.

Ihania asioita ja yhteisöllisyyttä

Kansainväliset aiheet eivät jatku yhtä suuressa määrin seuraavassa kirjasarjassa. Sen päähenkilö on noin viisikymppinen nainen, joka elää Oulun seudulla. Osansa saa myös suomalainen muotoilu.

Joka kirjassa seurataan päähenkilön näkökulmasta eri ihmisten tarinoita. Viisiosaisen sarjan ensimmäisen osan julkaisee Gummeruksen digitaalinen kustantamo Juju ensi kesänä.

Kun lasketaan tästä kaksi vuotta eteenpäin, minulta on ilmestynyt kahdeksan uutta romaania.
Terhi Kontio

Kontio lupaa, että uusi kirjasarjakin jatkaa hänelle leimallista niin sanottua feelgood-teemaa, kaivataanhan tässä ajassa hyvän tuulen ja hyvän olon kirjoja.

Kontiolle on myös tärkeää, että uudessakin kirjasarjassa on esillä yhteisöllisyyden teema. Se näkökulma on vahvistunut, kun hän on tutkinut sukunsa historiaa ja entisaikojen tapoja auttaa toisia ja elää yhdessä.

Työn alla myös ajanvietetehtäviä

Kontio kuvaa pohjoissuomalaista kirjailijaelämäänsä kiireiseksi.

”Kun lasketaan tästä kaksi vuotta eteenpäin, minulta on ilmestynyt kahdeksan uutta romaania.”

Kirjojen lisäksi hän tekee muun muassa Kolmiokirjalle ajanvietetehtäviä, mikä tarkoittaa piilosanojen ja ristikkojen sekä kryptojen laatimista.

Lisäksi Kontio on kirjoittamassa fiktiivistä romaania isänsä isovanhempien vaiheista 1900-luvun alkupuolelta.  Myös yhden dokumentin juonikuvaus on hyväksytty.

Ja jottei tekeminen loppuisi kesken, on Kontio myös Oulun kirjailijaseuran sihteeri.