Siirry suoraan sisältöön

Joukkoliikenteen automaatteja runsaasti Oulun alueella

18.2.2020

Oulun joukkoliikenteellä on käytössä lippuautomaatteja, joista voi ostaa kertalippuja sekä ladata arvoa ja kausituotteita Waltti-matkakorttiin.

Automaateista ostetut liput maksetaan pankki- tai luottokortilla, mutta ei käteisellä. Automaattien käyttöohjeet ovat suomeksi ja englanniksi.

Lippuautomaatteja löytyy lentokentältä, OYSista, yliopistolta Linnanmaalta, Oulu10:stä, Iin pääkirjastosta, Valkeasta ja Zeppeliinistä.

Kesästä lähtien busseissa voi käyttää myös QR-koodeja, jotka lukevat automaattilipun ja mobiililipun. QR-koodien ansiosta bussin kuljettajien työ helpottuu ja korttien väärinkäytökset vähenevät.

Joukkoliikennepäällikkö Edwin't Lam testaa maksamista lippuautomaatilla. 

 

Mun Oulun tavoite on vahvistaa oululaisuutta ja sen näkyvyyttä lisäten Oulun kaupungin pito- ja vetovoimaa kirjoittamalla paikallisista ja ajankohtaista aiheista, kuten kaupungin päätöksistä, tapahtumista, kolmannesta sektorista, yksittäisistä kaupunkilaisista sekä mielenkiintoisista ilmiöistä. Mun Oulu on osa Oulun kaupungin viestintäorganisaatiota.

Lue myös