Oulun hautausmaan monivuotinen infrakorjaus alkaa – varikko lämpenee jatkossa krematorion hukkalämmöllä

Oulun hautausmaan varikkorakennuksen on määrä lämmetä kesän jälkeen pääosin krematoriotoiminnasta tulevalla lämmöllä. Kuva: Oulun seurakunnat

Talous

Julkaistu: Kirjoittaja: Mun Oulu

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Oulun hautausmaan infran perusparannustyöt ovat käynnistyneet. Monelle vuodelle jakautuvassa urakassa rakennetaan tänä vuonna lämpöjohtolinja Intiön kappelin ja hautausmaan varikkoalueen välille.

Linjan avulla Intiön kappelin krematoriotoiminnassa syntyvää hukkalämpöä hyödynnetään varikkoalueen rakennusten lämmittämisessä. Samassa yhteydessä uusitaan myös Intiön kappelin käyttövesijohto ja varikolle tehdään pieni lämmönjako- ja varastorakennus nykyisen varastorakennuksen tilalle.

Urakan aikana alueella liikkuu kaivinkoneita ja Intiön varikkoalueella sekä Intiön kappelin ja varikon välissä on kaivantoja. Tämän vuoksi haudoille kuljetaan kyseisellä alueella väliaikaisten kulkureittien kautta.

Usean vuoden työ

Vuosien 2025–2030 aikana Oulun hautausmaan infrastruktuuri kunto käydään läpi kauttaaltaan. Seurakuntayhtymä kartoittaa Oulun hautausmaan hule- ja jätevesiviemäröintien, valaistuksen ja vesijohtojen kunnon ja korjaa ne tarvittavilta osin. Tämän kesän töiden on tarkoitus valmistua heinäkuun aikana ja niiden budjetti on 343 000 euroa.

Oulun hautausmaan viemäröintiä on korjattu jo aiempina vuosina. Vuonna 2024 Intiön kappelin ja Kajaanintien välillä sijaitseva vanha sekaviemäri sukitettiin ja muutettiin pelkäksi hulevesiviemäriksi. Lisäksi tehtiin uusi jätevesiviemäri Intiön kappelilta Kajaanintien varteen. Vuonna 2022 Vanhan kappelin ja Puistopuutarhurin talon alueella uusittiin sadevesi- ja jätevesiviemäröintejä.

Oulussa on seitsemän evankelis-luterilaista seurakuntaa: Haukiputaan, Karjasillan, Kiimingin, Oulujoen, Oulunsalon ja Tuiran seurakunnat sekä Oulun tuomiokirkkoseurakunta. Oulun evankelis-luterilaisiin seurakuntiin kuuluu yli 144 000 oululaista.