Hailuodon kiinteän yhteyden työmaalla avoimet ovet lauantaina

Jo pitkälti valmiiseen Riutun siltaan voi lauantaina tutustua jalkaisin Oulunsalon lauttarannasta. Kuva: Väylävirasto
Hailuodon kiinteän yhteyden rakennustyömaalla järjestetään lauantaina 4. lokakuuta avoimien ovien päivä. Tarjolla on muun muassa mahdollisuus käydä kävelemässä Riutun sillalla.
Hailuotoon tekeillä olevan kiinteän yhteyden rakentaminen on edennyt ripeästi ja pengertien yhteyteen kuuluvat kaksi siltaa hahmottuvat jo maisemassa. Riutun silta on avattu työmaaliikenteelle, Huikun silta on vielä työsiltavaiheessa.
Lauantaina 4. lokakuuta Hailuodon kiinteä yhteys -allianssi avaa työmaan portit myös yleisölle lähempää tutustumista varten.
Hailuodon puolella hankkeen väkeä on tavattavissa grilli-kahvila Farestiinassa ja sen piha-alueella lauantaina kello 9.30–11. Kahvilalta järjestetään pikkubussilla kuljetus Huikun työsillalle, jossa on luvassa lyhyt jalkautuminen. Yhteen bussiin mahtuu noin 15 henkilöä, ja kierroksia järjestetään tarpeen mukaan.
Oulunsalon puoleisessa rannassa avoimien ovien päivä on lauantaina kello 12.30–14. Riutunkarin grillihahviossa ja piha-alueella voi tavata työmaan henkilöstöä, ja Riutun siltaan voi tutustua jalkaisin omassa tahdissa.
Kahvilan ja työmaa-aidan taakse on varattu vieraita varten lisää pysäköintitilaa. Tilaisuuksiin on vapaa pääsy ilman ennakkoilmoittautumista.