Työpaikkaa hakevalle nuorelle löytyy apua – Byströmin Ohjaamo muuttaa vuoden­vaihteessa

Byströmin Ohjaamo muuttaa vuodenvaihteen jälkeen pois Byströmin talosta, kivenheiton päähän Oulu10:een. Kuva: Esa Eirola / arkisto

Talous

Julkaistu: Kirjoittaja: Päivi Vuoti-Karvonen

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Työpaikkaa vailla oleva nuori saa Oulussa monipuolisesti apua BusinessAsemalta ja Byströmin Ohjaamosta, joka muuttaa vuodenvaihteen jälkeen uusiin tiloihin Oulu10:een.

Loppuvuonna monet nuoret elävät muutoksen keskellä, kun uusia ylioppilaita valmistuu ja armeijasta palataan siviiliin.

”Jos nuorella ei ole tiedossa työpaikkaa, on tärkeää ilmoittautua työnhakijaksi Työmarkkinatori.fi:n Asiointi-osiossa.  Tämän jälkeen työnhakijalle nimetään omavalmentaja, joka kutsuu nuoren alkuhaastatteluun BusinessAsemalle. Vuodenvaihteessa yhteydenotot saattavat ruuhkan vuoksi pitkittyä, mutta puhelua voi odottaa rauhassa”, neuvoo tiimiesihenkilö Heli Haapaniemi BusinessOulusta.

Haastattelussa pohditaan yhdessä omavalmentajan kanssa yksilöllisesti työllistymiseen vaikuttavia asioita ja elämäntilannetta. Yhdessä puntaroidaan, millaisia työpaikkoja nuori voisi hakea tai onko hänellä tarvetta hankkia koulutusta.

”Omavalmentaja tekee nuoren kanssa työllistymissuunnitelman ja on hänen kanssaan säännöllisesti yhteydessä työnhakukeskusteluissa. Keskustelujen välissä nuori hakee töitä itsenäisesti tai osallistuu työllistymistä edistäviin palveluihin, kuten työkokeiluun.”

Työkokeilusta suuntaa

Työkokeilu on hyvä vaihtoehto silloin, kun nuori tarvitsee selkeyttä ammatinvalinta- ja uravaihtoehtoihin. Työkokeilupaikkaa voi hakea yrityksistä ja yhdistyksistä tai Oulun kaupungin työpajatoiminnasta.

Työpajatoimintaan voi hakea 17–29-vuotias oululainen työtön työnhakija tai toisen asteen opiskelija. Pajoja on useita erilaisia: esimerkiksi auto-, puutyö-, kädentaito- ja viestintäpaja.

”Pajoilla pääsee oppimaan taitoja samanhenkisten ihmisten kanssa ammattilaisten ohjauksessa. Jakson aikana nuori saa ohjausta arjen asioihin ja elämänhallintaansa liittyen sekä tukea kouluttautumiseen ja työllistymiseen”, Haapaniemi taustoittaa.

Omavalmentaja tekee nuoren kanssa työllistymissuunnitelman ja on hänen kanssaan säännöllisesti yhteydessä työnhakukeskusteluissa.
Tiimiesihenkilö Heli Haapaniemi, BusinessOulu

BusinessAseman psykologit ja opinto-ohjaavat tarjoavat maksutonta ammatinvalinta- ja uraohjausta esimerkiksi nuorille, jotka ovat epävarmoja, mitä ja mihin hakeutua opiskelemaan.

”Asiakas voi lähettää nimensä ja puhelinnumeronsa osoitteeseen ammatinvalinnanohjaus@businessoulu.com, niin otamme yhteyttä. Jos kysymys koskee opintojen rahoittamista työttömänä, silloin työnhakijan omavalmentaja osaa auttaa parhaiten”, kertoo psykologi Päivi Poropudas BusinessOulusta.

Tapaaminen ei vaadi asiakkaalta valmistautumista etukäteen.

Byströmin Ohjaamo muuttaa

BusinessAseman ohella nuoret voivat asioida Byströmin Ohjaamossa. Sen palvelut on suunnattu alle 30-vuotiaille oululaisille. Byströmiltä nuoret saavat monenlaista palvelua ja apua elämän eri tilanteissa saman katon alta.

”Byströmillä on myös maksuttomia ryhmätoimintoja, kuten työnhaun sparrausta ja voimauttavia kokoontumisia nuorille, joita jännittävät esimerkiksi porukassa puhuminen, puhelimella soittaminen tai työhaastatteluihin osallistuminen”, vinkkaa Haapaniemi.

Vuodenvaihteessa Byströmin Ohjaamo muuttaa. Nuoret ovat tervetulleita entiseen osoitteeseen vuoden loppuun saakka. Sen jälkeen palveluissa on tauko, ja uudet tilat otetaan käyttöön 12.1. alkaen. Uusi osoite on Oulu10, Torikatu 10. Aukioloajat löytyvät osoitteesta nuortenoulu.fi/bystrom.

Omavalmentajan alkuhaastattelu