Oulu tukee Haaparannan junayhteyden käynnistämistä

Oulusta saattaa lähitulevaisuudessa päästä junalla Ruotsiin. Kuva: Pasi Rytinki / arkisto
Oulun kaupunki tukee 50 000 eurolla vuodessa henkilöjunaliikenteen käynnistämistä Oulusta Tornion ja Haaparannan kautta Ruotsiin.
Oulun kaupunginhallitus päätti maanantain kokouksessaan, että Oulun kaupunki voi tukea seuraavan viiden vuoden ajan 50 000 euron vuosittaisella rahoitusosuudella henkilöjunaliikenteen käynnistämistä Suomesta Ruotsin puolelle. Tämä tarkoittaa yhteensä 250 000 euron panostusta nykyisen ostoliikennesopimuskauden loppuun eli vuoteen 2030 saakka.
”Oulun osallistuminen tukee alueellista saavutettavuutta ja huoltovarmuutta sekä vihreää siirtymää. Rajat ylittävä junaliikenne vahvistaisi merkittävästi Oulun asemaa pohjoisen logistisena keskuksena”, Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava toteaa.
Oulun kaupungin näkökulmasta pääradan kehittäminen on yksi keskeisiä pohjoisen kehitystä vahvistavia asioita ja tärkeää koko Suomen kasvun, liikkumisen ja turvallisuuden kannalta. Neuvotteluja asiasta on käyty VR:n, Suomen Lähijunat Oy:n ja Perämerenkaaren kuntien kanssa.
Laurila–Tornio–Haaparanta-rataosuus on jo saatu sähköistettyä, joten henkilöliikenteen käynnistäminen Perämerenkaarella on teknisesti mahdollista. Myös Tornion ja Haaparannan asemat ovat nyt valmiita vastaanottamaan sähköjunia.
VR Groupin suunnitelmissa on ollut läpi viikon maanantaista sunnuntaihin kulkeva junayhteys Helsingistä Oulun ja Tornion kautta Haaparannalle niin, että se on sovitettu yhteen Ruotsin puolen jatkoyhteyksiin Luulajan kautta aina Tukholmaan saakka.
Tämä tarkoittaisi noin 30 vuoroa viikossa, ja tässä vaihtoehdossa subvention tarve on arviolta 1,4–2,1 miljoonaa euroa vuodessa.
Liikenne- ja viestintäministeriö on esittänyt alueen kunnille, että kunnat osallistuisivat yhteyden rahoittamiseen kuluvalla ostopalvelusopimuskaudella niin, että kuntarahoituksen osuus olisi 10 prosenttia rahoituksesta. Tämä tarkoittaa noin 200 000 euron vuosittaista yhteispanostusta kunnilta.
Tornion kaupunki on jo tehnyt päätöksen osallistua henkilöjunaliikenteen tukemiseen 105 000 eurolla vuodessa nykyisen ostoliikennesopimuskauden loppuun saakka. Myös muut Meri-Lapin kunnat ovat ilmaisseet valmiutensa osallistua rahoitukseen asukaslukujen suhteessa.
Oulun kaupungin osuus on 25 prosenttia kuntarahoituksesta, ja kustannukset katetaan kaupunkiympäristöpalveluiden menoista.