Junnikkalan sahan myynti Stora Ensolle vahvistettiin

Junnikkalan uuden sahan avajaisia vietettiin Laanilassa huhtikuussa 2024. Kuva: Anne Laurila
Yrityskauppa Junnikkala Oy:n ja Stora Enson välillä on saatu päätökseen. Junnikkalan koko osakekanta siirtyy Stora Enson omistukseen ja Junnikkalan työntekijät siirtyvät vanhoina työntekijöinä Stora Enson palvelukseen.
Yrityskaupasta kerrottiin viime lokakuun lopussa. Nyt kauppa on vahvistettu viranomaishyväksynnän ja muiden ehtojen toteuduttua.
Junnikkalan Oulussa, Kalajoella ja Oulaisissa sijaitsevat sahat sekä Kalajoen jatkojalostusyksikkö jatkavat toimintaansa osana Stora Enson Oulun kokonaisuutta, ja Junnikkalan työntekijät siirtyvät vanhoina työntekijöinä Stora Enson palvelukseen. Metsäosasto siirtyy osaksi Stora Enson Suomen puunhankintaa. Junnikkala on työllistänyt suoraan noin 230 henkilöä
”Vaikka 65 vuoden matka perheyhtiönä on tullut päätökseen, jatkuu työmme uusiutuvien ja hiiltä sitovien puutuotteiden valmistajana osana Stora Ensoa. Junnikkalan kaikki tuotantoyksiköt ovat tärkeässä roolissa tukemassa Stora Enson Oulun kokonaisuutta”, kertoo Junnikkala Oy:n toimitusjohtaja Kalle Junnikkala yhtiön tiedotteessa.
Junnikkala sai viime vuonna valmiiksi 90 miljoonan euron suurinvestoinnin, kun Laanilan tuotantolaitos avattiin Oulussa. Sahan avajaisia vietettiin huhtikuussa 2024, mutta ensimmäiset tukit menivät sahan läpi jo joulukuussa 2023.
Stora Enson mukaan Junnikkalan sahat ja Stora Enson Veitsiluodon saha muodostavat integraatin Stora Enson Oulun pakkauskartonkitehtaan kanssa. Kokonaisuus vahvistaa kustannustehokasta puunhankintaa tehtaalle, jonka uusi pakkauskartonkikone käynnistettiin hiljattain.
Kaupan kokonaisarvo on yhtiön mukaan enintään 137 miljoonaa euroa, josta merkittävä osa riippuu tiettyjen tuotannon virstanpylväiden saavuttamisesta.
Yrityskaupan odotetaan tuottavan asteittain noin 15 miljoonan euron synergiaedut vuosittain, kun Junnikkalan uusi saha Oulussa on täysin toiminnassa.
Stora Enson vuotuinen puunhankinta Suomessa kasvaa noin 1,7 miljoonaa kuutiometriä ja konsernin kokonaissahauskapasiteetti 700 000 kuutiometriä.