Joulun avuntarve ennätyslukemissa – Joulupadat kaduille Oulun keskustaan ja Ritaharjuun

Ainakin Oulun keskustassa ja Ritaharjun Ideaparkissa voi antaa lahjoituksen Joulupatakeräykseen. Kuva: Pelastusarmeija

Talous

Julkaistu: Kirjoittaja: Mun Oulu

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Pelastusarmeijan Joulupadat ilmestyvät kaduille maanantaina 15. joulukuuta. Patoja on koko Suomessa yhteensä 38 paikkakunnalla ja myös Oulussa parissa paikassa. Puolet lahjoituksista tulevat edelleen käteisenä.

Avuntarvitsijoiden määrä on ennätyslukemissa ja yhä useampi hakee apua ensimmäistä kertaa. Pelastusarmeija vetoaa lahjoittajiin suuren avun tarpeen vuoksi, jotta useampaa voitaisiin auttaa. Joulupataan kerätyt varat jaetaan lahjakortteina ja ruokana.

Vuonna 2024 Joulupata keräsi 850 000 euroa ja keräyskulut olivat noin 13 prosenttia. Yli 100 vuoden kokemus ja Pelastusarmeijan oma valtakunnallinen avustusverkosto välittää avun tehokkaasti kotimaan vähävaraisille.

Padat käytössä jo 119 vuotta

Joulupata on jo vuodesta 1906 tuonut joulun kotimaan vähävaraisille. Joulupadat ilmestyvät kaduille maanantaina 15. joulukuuta. Patoja on 38 paikkakunnalla yhteensä 164 kappaletta. Patojen sijainnit löytyvät kampanjasivuilta joulupata.fi. Patoihin voi lahjoittaa käteistä ja puolet lahjoituksista tulee sähköisten maksukanavien kautta.

Avuntarvitsijoiden määrä on tänä jouluna ennätyslukemissa. Vain osaa pystytään auttamaan. Pelastusarmeijan pääkaupunkiseudun uusien avustusasiakkaiden määrä on kasvanut 76 prosentilla vuodesta 2022. Uusia avuntarvitsijoita tulee joka päivä lisää.

Yhä useampi hakee apua ensimmäistä kertaa elämässään. Joukossa on työssä käyviä lapsiperheitä, joilla palkka ei enää riitä perusmenoihin. Joulun toive on yksinkertainen: ruokaa ja kenties lahjat lapsille. Joulupataan kerätyt varat jaetaan lahjakortteina ja ruokana.

”Joka päivä tulee lisää perheitä, jotka eivät selviä ilman apua. Haluamme, että jokainen voisi kokea joulun ilon. Tavoitteena on turvata joulun perusasiat: ruoka ja mahdollisuus pieneen lahjaan”, sanoo Pelastusarmeijan viestintäpäällikkö, kapteeni Riku Leino.

Oma valtakunnallinen avustusverkosto

Lahjoitukset jaetaan suoraan avuntarvitsijoille Pelastusarmeijan omien toimipisteiden kautta. Avustusten jakelua hallinnoidaan itse, eikä siihen käytetä ulkopuolisia välikäsiä. Monet avunsaajista kohdataan henkilökohtaisesti, ja apu löytää perille myös kaikkialle Suomeen, sillä osa avustuksista toimitetaan päämajan kautta kirjeitse. Apua jaetaan niin jouluna kuin ympäri vuoden.

119 vuoden kokemus ja vakiintuneet käytännöt varmistavat, että Joulupata-keräyksen apu kohdistuu juuri heille, jotka sitä eniten tarvitsevat.

Lisätietoja Pata-keräyksestä tästä linkistä.