Yövuorossa valvomossa – Oulun kaupungin vesihuolto toimii vuorokauden ympäri
Taustalla näkyy Mika Ylösen bändin Kirna Aeternan logo. Hän toimii bändissä kitaristi-laulajana ja usein yövuoron syvenevinä tunteina hän kirjoittelee ylös mieleen nousevia riimejä. "Pysyy mieli virkeänä ja terävänä", mies kertoo innostuneena. Kuva: Lea Ansamaa
Kun kaupunkilaiset nukkuvat ja keräävät voimia seuraavaan päivään, Oulun Vedellä ei nukuta. Vesilaitokset ja vesitornit ovat aina toiminnassa, samoin jätevedenpuhdistamo. Laitoksien käytönvalvojat huolehtivat vedestä niin Hintan ja Kurkelanrannan vedenpuhdistamoilla kuin Taskilan jätevedenpuhdistamollakin.
Yksi heistä on Mika Ylönen, joka on toiminut käytönvalvojana Oulun Vedellä jo vuodesta 2017.
Hän kertoo olevansa haaveammatissaan. Jo pikkupoikana hän ajeli vanhempiensa kanssa autolla Kurkelanrannan vedenpuhdistamon ohi ja ajatteli, että tuopa vasta on siisti paikka.
”Aloitin ensin työharjoittelijana, mutta sitten siirryin vakituiseksi työntekijäksi. Koulutukseltani olen ylioppilas ja kemianteollisuuden prosessihoitaja. Työn ohessa olen tosin koko ajan kouluttautunut lisää vedenkäsittelyprosessien tehtäviin. Lisäksi olen syventänyt kokonaisprosessien ymmärtämystä prosessiteollisuuden erikoisammattitutkinnolla”, Ylönen kertoo.
Käytönvalvojan työ on kolmivuorotyötä. Kuukauteen mahtuu yleensä noin kuusi yövuoroa.
”Vuorot ovat pitkiä, mutta vapaatakin on paljon. Talviloma-aika ja kesä voivat olla kuormittavampia, kun työvuorot painottuvat tiiviimmin.”
Koko prosessi työnkuvana
Käytönvalvojan työ on ohjata, varmistaa ja seurata laitoksen prosessin toimintaa, valmistaa talousvettä kulutuksen mukaan, säätää vesitornien tasoja, huolehtia vedenpaineista ja reagoida mahdollisiin häiriöihin.
”Pyrin noudattamaan kestävän kehityksen periaatteita prosessinohjaustyössä, ja tavoitteena on sujuva ja ennakoiva laitoksen toiminta. Tämä vähentää häiriöitä, säästää energiaa ja vedenkäsittelyssä käytettäviä aineita sekä ehkäisee tarpeettomia seisokkeja ja virhetilanteita.”
Yövuoro alkaa vuoronvaihdolla ja prosessin tilannekatsauksella. Sen jälkeen käytönvalvoja kerää tärkeimmät mittausarvot, joiden perusteella nähdään nopeasti, onko prosessissa tapahtunut jotain poikkeavaa.
”Prosessia valvotaan sekä tietokoneelta että kentällä. Kenttäkierroksen aikana tarkkaillaan aistinvaraisesti muun muassa laitteiden lämpöjä, ääniä ja tiloja. Esimerkiksi poikkeava haju, kuten kloori tai sähköpalo, voi kertoa viasta”, Mika Ylönen kertoo.
”Prosessia valvotaan ja ohjataan automaatiojärjestelmän avulla. Kentällä prosessia voi kätevästi tarkkailla ja ohjata läppärillä.”
Yövuorossa arvioidaan myös vesitornien tilannetta. Vesitornit toimivat varastoina ja verkoston paineen tasaajina. Yöllä ne pyritään täyttämään, ja päivällä niistä otetaan vettä kulutukseen laitoksien tuottaman talousveden lisäksi.
Vedenjakelu ohjataan kahden laitoksen yhteistyönä
Oulun vedenjakelu perustuu laitoksien ja vesitornien yhteistoimintaan. Käytönvalvoja seuraa jatkuvasti virtausmääriä, paineita ja kulutusta sekä ohjaa prosessia.
”Hintan ja Kurkelanrannan laitokset ajavat omia prosessejaan, mutta niitä säädetään yhdessä tarpeen mukaan. Jos kulutus nousee, lisätään tuotantoa, ja jos nousu on äkillinen, tarkistetaan esimerkiksi mahdollinen putkirikko”, hän kuvailee.
Vesitornien täyttöasteet ovat siis tärkeä mittari. Niiden avulla päätellään kulutuksen muutoksia ja mahdollisia häiriöitä verkostossa.
Häiriötilanteisiin on selkeät toimintamallit
Vaikka automaatio hoitaa suurta osaa prosessista, käytönvalvoja vastaa siitä, että poikkeamat huomataan ja niihin reagoidaan.
”Jos esimerkiksi vesitornin pinnan muutossuunta vaihtuu nopeasti täyttövaiheessa, se voi viitata putkirikkoon. Ensimmäisenä ollaan silloin yhteydessä verkostopäivystäjään.”
Työssä on tärkeää ymmärtää kokonaisuutta. Kun vuodenaika vaihtuu, muuttuvat muun muassa veden lämpötila ja virtausolosuhteet sekä jokiveden laatu, mikä vaikuttaa prosessin käyttäytymiseen.
Mika selvästi viihtyy työssään, joka on vastuullista, mutta jolla on myös suuri merkitys kuntalaisten elämään. Vaikka urapolulla on ollut mahdollisuuksia myös muualle, hän arvostaa nykyistä työtään ja työnantajaansa ja kokee viihtyvänsä tehtävässään vielä pitkään, ehkä jopa eläkeikään asti.
Lopuksi pitää vielä kysyä päivänselvä kysymys: pelottaako koskaan yksin yöllä isossa vesilaitoksessa?
”Ei erityisemmin. Vaikka kummittelusta on puhuttu, eivät ne ainakaan vielä ole ilmestyneet juttuseuraksi yövuoroissa”, Mika Ylönen naurahtaa.
Näin valvomossa valvotaan
- Oulun Veden laitoksilla on käytönvalvojia yövuorossa Hintan, Kurkelanrannan ja Taskilan puhdistamolla.
- Yövuorolainen seuraa laitoksen toimintaa koko ajan valvomossa ja hän ottaa läppärin mukaansa myös lähtiessään laitoskierrokselle.
- Yövuoron aikana käytönvalvoja saa hyvin energiaa pienellä taukoliikunnalla.
- Yövuorolainen työskentelee koko työvuoronsa yksin. Hänellä on kuitenkin puhelinyhteys toisiin valvomoihin. Lisäksi puhelimien päässä päivystävät päivystysvuorossa olevat laitosten sekä verkoston varallaolohenkilöt.