Ravintola Nallikarissa maksuton Hietasaaren lumoava luonto -kuvailta

Hietasaaren eläväistä luontoa voi nähdä Nallikarissa. Kuvat: Pöllö: Sari Ollila, Tikka: Esa Väänänen, Kellovinokas: Raija Väyrynen
Ravintola Nallikarissa järjestetään 20. toukokuuta maksuton Hietasaaren lumoava luonto -luontokuvailta. Ilta on osa Hietasaaren suojelukampanjaa, jossa ovat mukana Suomen Luonnonsuojeluliiton Oulun yhdistys, Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellinen yhdistys ja Pohjoisen Luontokuvaajat.
Luonto- ja maisemakuvissa nähdään Hietasaari luontovalokuvaajien silmin eri vuodenaikoina. Tilaisuudessa myös kuvaajat kertovat kuvaushetkistä ja saaren luonnosta. Luontokuvaillassa on valokuvia kymmeneltä luontovalokuvaajalta linnuista, nisäkkäistä, kasveista, sienistä, hyönteisistä ja maisemista.
Hietasaaren luontotyypeiltään ja lajistoltaan runsas alue saa useat valokuvaajat palaamaan sinne yhä uudestaan. Monille Hietasaaren lajisto on vielä tuntematon. Pieneltä alueelta voi löytää rantaniityn, lepikkoa, tulvametsiä ja männikköä. Saaren eteläosan maankohoamisrantojen lehtipuumetsät kehittyvät nopeasti, ja jo 50–60-vuotiaana ne ovat lahopuuta tuottavaa luonnonmetsää.
Monimuotoinen ympäristö antaa kodin laajalle eliöyhteisölle: Hietasaari on kasvilajistoltaan ja pesimälinnuston parimäärältään Oulun rikkain. Kääväkäs- ja kotelosienilajeja sieltä on löydetty 164.
Hyvin merkittyjen ulkoilureittien ja pienempien polkujen varrella voi arjen keskellä kohdata ketun, varpuspöllön, matarakiitäjän ja satoja muita metsän asukkeja.
Tapahtuma osa suojelukampanjaa
Kuvien kautta oululaiset luontovalokuvaajat haluavat lisätä tietoisuutta siitä, millainen aarre Hietasaari on ja miksi se tulisi suojella.
Yksi kuvaajista on Esa Väänänen.
”Hietasaari tarjoaa mahdollisuuden astua virkistämään ihmisen luontaisia aisteja, helpottamaan muuttuvan yhteiskunnan aiheuttamia paineita ja vähentämään ahdistuneisuutta. On paikka mihin palata, jossa on jotain niin kuin ennenkin”, Väänänen kertoo itselleen tärkeän lähiluonnon merkityksestä.
Luontokuvailta on osa Hietasaaren suojelukampanjaa, jossa ovat mukana Suomen Luonnonsuojeluliiton Oulun yhdistys, Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellinen yhdistys ja Pohjoisen Luontokuvaajat.
Luontokuvailtaan mahtuu paikan päälle 80 ihmistä. Iltaa voi seurata myös striimin kautta. Linkki on jaettu Mun Oulu-tapahtumakalenterissa ja Facebookin tapahtumasivulla.
Maksuton ”Hietasaaren lumoava luonto” -luontokuvailta Ravintola Nallikarissa 20.5.2025 klo 18:00–19:30.