UKI Arkkitehdit -säätiöltä ensimmäiset avustukset – tukea muun muassa Aalto­siilon kehittämiseen

Yleisöä Aaltosiilo-festivaalilla Toppilassa syyskuussa 2024. Kuva: Pasi Rytinki

Kulttuuri

Julkaistu: Kirjoittaja: Mun Oulu

Vuoden alussa julkistettu UKI Arkkitehdit -säätiö on jakanut ensimmäiset avustuksensa viidelle eri hakijalle.

Heikkisen arkkitehtisuvun ja -toimiston nimeä kantava säätiö jakaa ensimmäisellä hakukierroksella yhteensä 13 000 euroa hankkeille, jotka edistävät arkkitehtuuriperinnön säilyttämistä, tutkimusta, koulutusta ja uusia taiteidenvälisiä näkökulmia.

Säätiön hallituksen puheenjohtajan Matti Heikkisen ja hallituksen jäsenen Mikko Heikkisen mukaan hakemukset vastasivat hyvin säätiön perustamisvaiheessa asetettuja odotuksia.

“Annamme mielellämme avustuksia esimerkiksi Pohjois-Suomen arkkitehtuurihistoriaan sekä pohjoissuomalaisten ihmisten ja tutkijoiden työhön liittyviin hankkeisiin. Ja myös koulutuksen tukemiseen, sillä meille tärkeä asia on Oulun yliopiston arkkitehtuurikoulutuksen elinvoimaisuus”, Heikkiset toteavat säätiön tiedotteessa.

Teollisuusrakennuksille arvostusta

Avustuksista suurimman sai AaltoSiilo ry. Sille myönnettiin 4000 euroa Meri-Toppilan Aaltosiilon kehittämiseen arkkitehtuurin, oppimisen ja kulttuurin keskukseksi, jota on suunniteltu viime vuodet siilon ostaneen Factum Foundation -säätiön johdolla. Entisen sulfiittitehtaan siilo on rakennettu 1930-luvulla.

“Olemme vuosikymmenten ajan ymmärtäneet myös teollisuusrakennusten merkityksen. Meille on ollut tärkeää sisällyttää teollisuusrakentamiseen arkkitehtonisia arvoja. Aaltosiilo voi toimia majakkana, jonka kautta ymmärretään, ettei teollisuusrakennusta tarvitse purkaa, vaan sille voidaan löytää uutta toimintaa”, Matti Heikkinen toteaa tiedotteessa.

Sofia Nivartille myönnettiin 3 000 euroa arkkitehti Eino Pitkäsen (1904–1955) tuotantoa käsittelevän artikkelin laatimiseen. Pitkänen tunnettiin erityisesti teollisuus- ja julkisten rakennusten suunnittelijana. Hänen töitään Oulussa ovat muun muassa Valkealinna ja Weckmannin talo sekä Oulu Oy:n alkuperäiset rakennukset.

Heljä Niemiselle myönnettiin 2 000 euroa Aki Kaurismäen elokuvien tilalliseen estetiikkaan pohjautuvan sisustusarkkitehtuurikonseptin kehittämiseen Sodankylään. Hanke tarkastelee elokuvien tilallisia ja visuaalisia ratkaisuja sisustusarkkitehtuurin näkökulmasta ja tuo säätiön tukemien hankkeiden joukkoon poikkitaiteellisen lähestymistavan, jossa arkkitehtuuri kohtaa elokuvataiteen.

Jonna Silvolle myönnettiin 2 000 euroa Oulun yliopistossa toteutettavaan tutkimukseen ikääntyvien puumateriaalien käytöstä rakentamisessa. Aihe liittyy rakentamisen kiertotalouteen ja materiaalien kestävään käyttöön.

Tanya Yliaholle myönnettiin 2 000 euroa Oulun yliopiston arkkitehtuurin yksikössä toteutettavaan tutkimukseen arviointikyvyn rakentumisesta arkkitehtikoulutuksessa.Tutkimus käsittelee muun muassa itsearvioinnin ja vertaisarvioinnin merkitystä arkkitehtiopiskelijoiden asiantuntijuuden kehittymisessä. Tavoitteena on kehittää arkkitehtuurikoulutusta ja sen tarjoamia työelämävalmiuksia.

Pitkäjänteistä työtä

Matti ja Mikko Heikkisen mukaan avustusten valinnat kuvastavat säätiön halua tukea myös uudenlaisia avauksia, jotka tuovat arkkitehtuuriin uusia kysymyksiä ja näkökulmia.

“Meidän täytyy avustustenjakajina olla hyvin laajakatseisia. Emme saa urautua siihen, että annamme avustuksia aina johonkin tiettyyn asiaan. Tutkimusten ja hankkeiden pitää voida olla myös sellaisia, että niitä katsoessaan miettii: oho, näinkin voidaan ajatella”, Heikkiset kuvailevat.

Vasta perustettu säätiö aloitti toimintansa Mikko Heikkisen huomattavan henkilökohtaisen lahjoituksen turvin. Säätiön tavoitteena on kasvattaa varallisuuttaan ja vahvistaa siten mahdollisuuksiaan tukea pitkäjänteisesti arkkitehtuurin, tutkimuksen ja kulttuurin hankkeita tulevaisuudessa.

Lue myös