Tanssin kärkinimiin lukeutuvan Atte Kilpisen Kreutzersonaatti tuo mukanaan Ouluun eturivin balettitanssijoita

Kuvassa vasemmalta Heidi Salminen, Frans Valkama ja Atte Kilpinen. Kuva: Marjo Tynkkynen

Kulttuuri

Julkaistu: Kirjoittaja: Mun Oulu

Jaa sosiaalisessa mediassa:

JoJo – Oulun Tanssin Keskuksen ohjelmiston tuottama kantaesitys tuo Valvesaliin Atte Kilpisen tekemän Kreutzersonaatti-baletin kolmen esityksen voimin kesäkuussa. Baletti palaa Ouluun myöhemmin marraskuussa.

Perjantaina 13. kesäkuuta JoJon ohjelmistossa kantaesitettävä Kreutzersonaatti on Atte Kilpisen tekemä, moderni versio Leo Tolstoin samannimisestä pienoisromaanista vuodelta 1889.

Monenlaisissa projekteissa mukana oleva kansallisbaletin 1. solistitanssija Atte Kilpinen on sekä tanssitaiteilija että koreografi, joka haluaa viedä tanssin iloa mahdollisimman monelle.

Teoksen musiikkina toimii Ludwig van Beethovenin Kreutzer sonata, jonka pohjalta Tolstoi on aikanaan saanut inspiraation kirjoittaa romaaninsa. Myöhemmin Leoš Janáček vaikuttui taas romaanista, josta teki esityksessä kuultavan sävellyksen.

Kansallisbaletin eturivin tanssijoiden Atte Kilpisen, Johan Pakkasen, Heidi Salmisen ja Frans Valkaman esittämä teos käsittelee elämää Tolstoin romaanin innoittamana. Kuinka pitkälle on valmis menemään rakkauden takia, ja mitä siitä voi seurata?

Teos tutkii ja käsittelee ihmisten välisiä suhteita baletin ja nykytanssin keinoin. Teoksen yhteistyökumppanina toimii Ballet Finland. Oulun esitysten lisäksi teos nähdään syksyllä 2025 ainakin Tanssin talossa Helsingissä ja tammikuussa 2026 Lappeenrannassa.

Kovatasoinen työryhmä

Atte Kilpinen on kansallisbaletin 1. solistitanssija, tanssitaiteilija sekä koreografi. Uransa aikana hän on tanssinut monissa eri ryhmissä muun muassa Hampurin baletissa, Suomen kansallisbaletissa, Tero Saarinen Companyssä, Susanna Leinonen Companyssä, Pori Dance Companyssä, Turun kaupunginteatterissa sekä Ballet Finlandissa. Kilpisen Kohtauksia punaisesta Jumalasta nähtiin Oulussa 16. maaliskuuta JoJon ja Oulun Musiikkijuhlien yhdessä tuottamana vierailuna.

Johan Pakkanen on kansallisbaletin 1. solistitanssija, joka tunnetaan vahvasta ilmaisustaan ja teknisestä taidokkuudestaan. Hän on esiintynyt useissa merkittävissä rooleissa kotimaisissa ja kansainvälisissä produktioissa, ja hänen lavakarismansa on tehnyt vaikutuksen niin kriitikoihin kuin yleisöönkin. Pakkanen tuo esityksiin sekä klassisen että nykyaikaisen baletin vivahteita, ja hänen työtään on luonnehdittu tinkimättömäksi ja taiteellisesti omistautuneeksi.

Heidi Salminen on Suomen uusi huippulahjakkuus. Valmistuttuaan Tukholman balettikoulusta Salminen sai kiinnityksen Tukholman kuninkaalliseen balettiin. Salminen tuli Suomen kansallisbaletin riveihin vuonna 2021 ja on siitä lähtien valloittanut suomalaista yleisöä. Salminen nähtiin keväällä 2024 Kevätuhrin pääroolissa ja debytoi nyt Edith Piafin nimiroolissa.

Frans Valkama on Kansallisbaletin ensitanssija ja tämän hetken menestyneimpiä suomalaisia tanssijoita. Hän on esiintynyt ympäri maailmaa muun muassa Singaporessa, Moskovassa, Kööpenhaminassa ja Amsterdamissa. Valkama on tanssinut valtavan määrän päärooleja eri baleteissa ja loistanut usean koreografin nykytanssiteoksissa kuten Ohad Naharin, William Forsythe, Kenneth Kvarnström, Carolyn CarlsonJorma Uotinen, Jorma Elo, Marjo Kuusela, Jiri Kylian, George Balanchine, Wayne McGregor. Valkamalle myönnettiin juuri Edvard Fazer -palkinto.

Ballet Finland on Helsingissä toimiva tanssialan ammattilaisista koostuva vapaa tanssiryhmä, joka vie balettia uusille areenoille.

Kreutzersonaatti: koreografia: Atte Kilpinen, tanssi: Atte Kilpinen, Johan Pakkanen la 14.6. klo 16, Heidi Salminen, Frans Valkama 13.- 14.6. klo 19. Tuotanto: JoJo – Oulun Tanssin Keskus yhteistyössä: Ballet Finland. Kesto: 1 tunti

Esitykset Valvesalissa: pe 13.6. klo 19 ensi-ilta, la 14.6. klo 16, la 14.6. klo 19, yleisökeskustelu. Lisäksi la 1.11. klo 19 ja su 2.11. klo 16 ja 19.