Pelekääkkö nää polliisia? -näyttely tuo Euroopan ulkopuolisen näkökulman Oulun kristalliyön tapahtumiin

Pohjoisen valokuvakeskuksen näyttely tarkastelee yhtä yötä Oulun historiassa, jolla oli voimakas pohjavire. Kuva: Katie Lenanton, alkuperäinen taideteos Erja Taskinen

Kulttuuri

Julkaistu: Kirjoittaja: Mun Oulu

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Pohjoisen valokuvakeskuksen Pelekääkkö nää polliisia? -näyttely on ulkomaisen taiteilijatyöryhmän tuotos, jossa tarkastellaan kaupungin historiaan liittyviä tarinoita yksilöllisestä, journalistisesta ja akateemisesta näkökulmasta. Näyttelyssä päädyttiin tutkimaan Oulussa tapahtunutta nuorisomellakkaa 10.-11.8.1990 välisenä yönä, jota Kristalliyöksikin kutsutaan.

Perjantaina 8. toukokuuta Photo North – Pohjoisen valokuvakeskuksen galleriaan avautuva Pelekääkkö nää polliisia? -näyttely esittää retorisen kysymyksen, jolla on voimakas pohjavire.

Työryhmän mukaan järjestyksen valvominen ja siihen liittyvä vastarinta tai tottelevaisuus ovat syvällä kaupungin julkisissa ja kulttuurisissa tiloissa sekä sen asukkaiden kollektiivisessa muistissa. Jopa näyttelyn paikkana toimii entinen poliisiaseman putka, joka oli käytössä sata vuotta aina vuoteen 1988 saakka.

Tilaan kutsuttuina vieraina taiteilijatyöryhmän jäsenet iranilainen Farbod Fakharzadeh, australialainen Katie Lenanton, vietnamilainen Phan Nguyen, kiinalainen Yujie Zhou ja intialainen Vinayak kokivat, että Ouluun liittyvien kysymysten pohtiminen kulttuuripääkaupunkivuoden aikana edellytti kaupungin historiaan liittyvien tarinoiden tarkastelemista yksilöllisestä, journalistisesta ja akateemisesta näkökulmasta.

Yhteyden etsimistä Ouluun

Taiteilijat ajattelivat, että kuten monilta muiltakin muualta tulleilta, heiltä vaaditaan säännöllisesti perusteluja läsnäololleen ja asemilleen. He etsivät hetkiä, jotka auttaisivat heitä luomaan yhteyden kaupunkiin, johon heillä ei ole syviä juuria, pohtien samalla miten lähestyä Oulua näyttelyn muodossa.

Tutkimuksen myötä työryhmä päätyi tutkimaan 10.-11.8.1990 välistä yötä, jolloin nuoret mellakoivat kesäloman viimeisenä viikonloppuna kaupungin keskustassa vastalauseena poliisin läsnäololle. Vaikka kyseessä oli spontaani nuorisomellakka, se toimi eteenpäin sysäävänä ja mahdollisuuksia avaavana hetkenä, nuorten tilaisuutena käyttää valtaa ja toimijuutta institutionaalista aggressiota vastaan.

Laajempi tapahtumavire

Mediassa tapahtuma on kehystetty vahingossa puhjenneeksi joukkohysteriaksi ja kuitattu jonkinlaisena ”epäpoliittisena mellakkana”. Tämä ristiriitainen termi kieltää taitelijoiden mielestä nuorten toimijuuden ja ummistaa silmänsä sosioekonomisilta ja poliittisilta olosuhteilta, jotka pohjustivat tapahtunutta.

”Kyseessä oli laman ja reformien leimaaman epävarmuuden ajan alku Suomessa ja laajemmin länsimaissa”, he perustelevat.

Arkistokuvien sekä valokuvaajien, toimittajien, nuorisotyöntekijöiden ja aikalaisnuorten kertomusten kautta ja laajennetun valokuvan keinoin työryhmän jäsenet etsivät yhteyttä Oulun historiaan ja tarinoihin.

Kun katsoja kulkee näyttelyssä, työryhmän jäsenet toivovat voivansa yhdessä ajatella muun muassa seuraavia kysymyksiä: Millaista käytöstä julkisessa tilassa siedetään ja mitkä käytännöt ovat hyväksyttäviä taideinstituutiossa? Millä tavoin rauhan turvaamista käytetään perusteena vallitsevan tilanteen säilyttämiselle? Kenen rauhaa oikeastaan ylläpidetään? Miten vapautukseen liittyvät diskurssit hämmentävät rauhaa ja järjestyksen valvomista?

Näyttelyn viimeisestä huoneesta löytyy yhteisöllinen ilmoitustaulu. Taululle työryhmän jäsenet haluaisivat kuulla kävijöiden tarinoita, pohdintoja, muistoja ja vastauksia kysymykseen pelekääkkö nää polliisia?

Näyttelyn avajaisia juhlistetaan perjantaina 8.5.2026 klo 17–19 Photo Northin galleriassa. Näyttelyyn järjestetään avoin näyttelykierros lauantaina 9.5.2026 klo 13 alkaen. Kierroksen vetävät näyttelyn kuraattori Katie Lenanton ja Photo Northin toiminnanjohtaja Darja Zaitsev.

Näyttely laajenee 11.5.–14.6.2026 Ränni Galleriaan Oulun rautatieaseman alikulkutunneliin.