Oulun taidemuseo tarjoaa ensi keväänä japanilaista huippumuotia ja saamelaiskulttuurin suurnäyttelyn

Japanilainen huippusuunnittelija Yuima Nakazato haki inspiraatiota Glacier-mallistoonsa Hailuodossa 2025. Ensi vuonna asukokonaisuudet nähdään Oulun taidemuseossa. Kuva: Yiuma Nakazato
Oulun taidemuseon vuoden 2026 näyttelyohjelma heijastaa kulttuuripääkaupunkivuoden henkeä monipuolisella ja kansainvälisellä tarjonnallaan. Ohjelmistossa korostuvat yhteistyö, kulttuurien vuoropuhelu ja taiteen rajojen rikkominen. Mukana on yli 100 taiteilijaa ja kulttuuriorganisaatiota.
Oulun taidemuseossa kulttuuripääkaupunkivuosi 2026 käynnistyy saamelaisen taiteen suurnäyttelyllä Eanangiella – Maan kieli (16.1.–3.5.), joka valtaa koko museon tilat. Näyttely tuo esiin yli 50 taiteilijan ja duojárin teoksia Saamenmaalta ja yhdistää nykytaidetta, taidehistoriaa, saamenkäsitöitä sekä äänimaisemia. Oheisohjelmassa on luvassa musiikkia, työpajoja ja monikielisiä opastuksia. Kuraattoreina toimivat Inga-Wiktoria Påve, Fredrik Prost ja Áilu Valle, ja näyttelyn toteuttaa Oulun kulttuurisäätiö yhteistyössä taidemuseon kanssa.

Oulun taidemuseossa nähdään vuonna 2026 saamelaistaiteen suurnäyttely. Kuvassa Ann Katri Helander tanssii Ann-Sofie Kallokin teoksessa Guoddi. Kuva: Albinas Liutkus
Keväällä museossa avautuu kaksi muodin tulevaisuutta luotaavaa näyttelyä. Japanilaisen muotisuunnittelijan ja valokuvaajan Yuima Nakazaton yksityisnäyttely (22.5.–11.10.) esittelee ensimmäistä kertaa Suomessa tämän huippusuunnittelijan taiteellista ajattelua kolmen malliston asukokonaisuuksien kautta.
Nakazato sai inspiraatiota uusimpaan Glacier-mallistoonsa (Jäätikkö) matkoiltaan Hailuotoon ja Inariin, ja näyttely tuo hänen Pariisin muotiviikoilla esitellyt luomuksensa Ouluun.
Samanaikaisesti avautuva Huomisen vaatekaappi (22.5.–11.10.) tarkastelee muodin uusia suuntia, kuten biomateriaaleja, virtuaalista suunnittelua ja kehon identiteettiä. Kansainvälisen näyttelyn kuraattorina toimii oululainen pukusuunnittelija ja taiteilijaprofessori Pasi Räbinä, joka vastaa myös Nakazaton näyttelystä yhteistyössä taiteilijan kanssa.
Syksyllä museossa nähdään kaksi näyttelykokonaisuutta. Pohjoisen valokuvakeskuksen tuottama näyttely Sopeutuminen (16.10.2026–14.2.2027) käsittelee aktiivista toimijuutta muutosten keskellä. Näyttelyn taiteilijat ovat Matti Aikio, Erich Berger, Michele Boulogne, Elina Bry, Jaakko Myyri, Arttu Nieminen ja Maija Tammi ja sen kuratoivat Antti Tenetz, Taija Jyrkäs ja Darja Zaitsev.
Vuoden päättää kotimaista ja kansainvälistä nykytaidetta esittelevä näyttely Ajasta irrallaan (30.10.2026–28.3.2027), joka tutkii ajan ja todellisuuden rajoja. Näyttelyn taiteilijat ovat Teija ja Pekka Isorättyä, Jesse Jones (Irlanti), Ida Koitila, Daniel Nagy ja Fanny Varjo. Kuraattorina toimii Selina Väliheikki.