Oulu2026:n viimeinen kohdeavustuskierros toi yli tuhat hakemusta – ohjelmaan voi edelleen päästä mukaan

Oulu2026-ohjelmaan voi hakea mukaan esimerkiksi ruohonjuuritason tapahtumilla, kuten kaupunginosajuhlilla, vaikka kohdeavustuksia ei ole enää tarjolla. Kuva: Linnea Laatikainen / Oulu2026
Yli tuhat toimijaa haki kohdeavustuksia Oulu2026:n Me olemme kulttuuria -ohjelmahaun viimeisellä kierroksella. Vaikka kohdeavustusten haku päättyi, joulukuussa avattavan ohjelmahaun kautta voi edelleen ehdottaa tapahtumia osaksi kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.
Oulu2026-ohjelmaa on tänä vuonna täydennetty Me olemme kulttuuria -ohjelmahaulla, jonka kolmas ja viimeinen hakukierros oli avoinna toukokuun alusta elokuun loppuun. Tavoitteena on ollut löytää monipuolista kulttuuriohjelmaa, jossa kulttuuri ymmärretään laveasti. Me olemme kulttuuria -ohjelmahakua ei ollut tarkoitettu suurille produktioille vaan pienemmille ja paikallisille tuotannoille ja yksittäisille ohjelmaehdotuksille.
Ohjelmahaun viimeisellä kierroksella saapui määräaikaan mennessä yhteensä 1020 hakemusta, mikä ylitti odotukset. Haettujen kohdeavustusten yhteissumma on 5 434 000 euroa. Hakutulokset ilmoitetaan hakijoille syksyn 2025 aikana.
”On upeaa nähdä, miten valtava kiinnostus ohjelmahakua kohtaan on. Yli tuhat hakemusta kertoo, että todella moni haluaa olla mukana rakentamassa kulttuuri-ilmastonmuutosta pohjoiselle alueellemme”, Oulu 2026:n yhteisöpäällikkö Heli Metsäpelto sanoo.
Vaikka kohdeavustuksia ei ole enää jaossa, ohjelmahaun kautta voi edelleen ehdottaa omaa tapahtumaa osaksi Oulu2026-ohjelmaa ilman avustusta. Uusi hakumahdollisuus avautuu joulukuun alussa, ja hakemuksia käsitellään kahden viikon välein. Myönteisen päätöksen jälkeen järjestäjä pääsee lisäämään tapahtumansa tiedot Oulu2026-tapahtumakalenteriin. Tämä ohjelmahaku jatkuu 30. syyskuuta 2026 saakka.
Kulttuuripääkaupunkivuoden tapahtumakalenteri on jo avattu ja se täydentyy vielä tulevan vuoden vuoden lähestyessä.