Oulu2026-juhlavuosi lähestyy – eturivin artistit siivittävät Oulun Euroopan kulttuuripääkaupungiksi vuodenvaihteessa

Kuumaa, Goldielocks, Ege Zulu, Pehmoaino ja Suvi Teräsniska esiintyvät Vuosi vaihtuu -show'ssa 31. joulukuuta. Kuva: Oulu2026
Ensi vuodenvaihteessa on luvassa kunnon avaus Oulun vuoden 2026 kulttuuripääkaupunkivuodelle. Oulu järjestää Vuosi vaihtuu -shown, jossa esiintyvät Kuumaa, Goldielocks, Ege Zulu, Pehmoaino ja Suvi Teräsniska 31. joulukuuta. Show lähetetään suorana lähetyksenä televisiossa ja Yle Areenassa.
Kuumaa on Suomen tämän hetken suosituin yhtye, jonka kappaleilla on striimauksia yli 230 miljoonaa. Bändi puhdisti tehokkaasti palkintopöydät keväällä Emma Gaalassa ja voitti myös yleisöäänestyksen. Kuumaa tekee tänä vuonna vain kolme omaa keikkaa, joten tämä on harvinainen tilaisuus nähdä bändi livenä.
Show’ssa esiintyvät myös tulkinnoistaan ja koskettavista kappaleistaan tunnettu oululainen kestosuosikki Suvi Teräsniska sekä sulavilla laululinjoillaan ja tarkkanäköisillä sanoituksillaan hurmaava oululaislähtöinen laulaja-laulunkirjoittaja Pehmoaino.
Yleisöä villitsevät myös UMK:ssa Made of -kappaleellaan kansan tietoisuuteen ampaissut Goldielocks sekä musiikillaan positiivista energiaa ympärilleen levittävä ja viihdyttävillä live-esiintymisillään ylistystä keräävä Ege Zulu.
Noin 80-minuuttinen myöhäiseen iltaan ajoittuva show on ikärajaton. Lisää esiintyjäjulkistuksia musiikkipitoiseen tapahtumaan on luvassa elokuussa.
Show huippuammattilaisten käsialaa
Kokonaisuudesta vastaa viihteen ja alan vaikuttavimpien tuotantojen huippuammattilaistiimi. Käänteentekevästi suomalaiseen viihteeseen vaikuttanut show-tuottaja Elias Koskimies on tuottanut ja käsikirjoittanut muun muassa UMK-finaalia, kymmeniä muita ohjelmia sekä huippuartistien areenakonsertteja.
Show’n visuaalisen johtajan Ari Levelän osaamista on nähty viimeisimpänä Euroviisuissa, missä Levelä työskenteli voiton vieneen Itävallan sekä Suomen ja Kyproksen show-tiimeissä. Hänen innovatiivista ja näyttävää luovaa suunnitteluaan on nähty useana vuonna myös UMK:ssa ja The Voice of Finlandissa.
Show’n lavaohjaaja-koreografi Haza Von Hertzen on pitkän linjan tanssija, koreografi ja lavaohjaaja, joka tunnetaan työstään lukuisten suomalaisten huippuartistien kiertueilla ja tv-tuotannoissa. Tänä keväänä hän vaikutti UMK:n lavaohjaajana.
Konseptisuunnittelija Melissa A. Thompson toimi pitkään Cirque du Soleilin konseptisuunnittelijana ja luovan kehitysyksikön vetäjänä. Suomessa hän on työskennellyt muun muassa UMK:ssa ja Suomen kansallisoopperassa ja -baletissa. Valo- ja teknisestä suunnittelusta vastaa Pekka Martti.
Oulun kulttuurisäätiö vastaa tapahtuman tuotannosta palkitun vastaavan tuottajansa Sandy Kantolan johdolla, yhteistyössä Ylen kanssa. Show lähetetään suorana lähetyksenä televisiossa ja Yle Areenassa.
Lipun hinta on alkaen 59,90 euroa. Illan maksuttoman narikan juhlakansalle tarjoaa Osuuskauppa Arina. Yleisö saa ranteisiinsa Nordean tarjoamat led-rannekkeet, joiden avulla jokainen pääsee osallistumaan tapahtuman vaikuttavaan visuaaliseen toteutukseen.