Korpirock Winter ja Nallikari Snow Fest löivät hynttyyt yhteen – rokkia Vauhtipuiston Huvilinnassa helmikuussa

Veljekset Joni ja Janne Pekkala ovat olleet vuosikymmeniä Korpirockin kesä- ja talvifestareiden puuhamiehiä ja ideanikkareita. Kuvituskuva: Visit Oulu, Emilia Tiitto

Kulttuuri

Julkaistu: Kirjoittaja: Mun Oulu

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Jo yli kahdenkymmenen vuoden ajan järjestetty Korpirock Winter -minifestivaali löysi viime talvena uuden kodin Nallikarista, Vauhtipuiston Huvilinnan ravintolasta. Tänä talvena rokki raikaa osana Snow Fest -lumenveistokilpailua.

Viime vuonna yleisö löysi uuden paikan Nallikarista ja järjestäjät olivat tyytyväisiä tapahtumaan. Tänä talvena Korpirock Winter uudistuu entisestään, sillä se on osa kansainvälistä Nallikari Snow Fest -lumenveistokilpailua, joka on virallinen Oulu2026 -kulttuuripääkaupunki -tapahtuma.

Lumiveistokset valmistuvat juuri festaripäivän iltana Vauhtipuiston Talvikylässä ja ovat nähtävissä valaistuina kello 18.00–21.00. Kaikki Korpirock Winterin kävijät voivat ihailla teoksia maksutta.

Viisi vauhdikasta bändiä lavalla

Tapahtumajärjestäjä Janne Pekkala kertoo, että lavalle nousee viisi mielenkiintoista yhtyettä. Paikallinen MET aloittaa illan klassikoilla, jotka vievät kuulijat 1960-luvulta nykypäivään – luvassa kappaleita muun muassa The Beatlesilta, Supertrampilta ja The Mavericksilta.

Toisena lavan valtaa Rafaelin Enkelit, ammattimuusikoiden tulkinta suomalaisten lauluntekijämestareiden tuotannosta. Ohjelmistossa kuullaan Mikko Kuustosen, Edu Kettusen, Esa Kaartamon ja monien muiden rakastettuja kappaleita taidolla ja tunteella esitettynä.

Kolmantena vuorossa on myöskin legendaarinen oululainen The Ramblers, Köpi Kurikan luotsaama yhtye, joka tunnettiin aikanaan ympäri Suomen. Lavalla kuullaan kaikki vanhat hitit – ja pikkulintujen mukaan jopa uuttakin materiaalia. Harvoin keikkaileva bändi on talven ehdottomia tapauksia rytmimusiikin ystäville.

Seuraavaksi lavalle nousee Joker Kings, energinen herrasmieskokoonpano, jonka ohjelmistossa on rock’n’rollia, rhythm’n’bluesia sekä rockabillya. Yhtye aloitti keikkailun vuosi sitten juuri samoissa juhlissa, ja keikoilla tanssilattiat ovat täyttyneet.

Illan päättää vauhdikas bilebändi The Waterfall, jonka setti koostuu pääasiassa naisartistien kansainvälisistä hiteistä. Laadukkaasti esitetyt ja tutut kappaleet tekevät heistä täydellisen päätösbändin hyvän mielen bileille.

Huvilinnassa on täydet anniskeluoikeudet, ja tarjolla on myös festariruokaa.

Korpirock Winter 2026, Vauhtipuisto/Ravintola Huvilinna, Nallikari, la 14.2.2026 klo 18.00–24.00, Ikäraja: K-18