Kesäyrittäjyys houkuttelee yhä useampia nuoria Oulussa

BusinessOulun Kesäyrittäjä-ohjelman projektikoordinaattori Emilia Tölli kannustaa 17–29-vuotiaita oululaisnuoria kokeilemaan yrittäjyyttä. Kuva: Siiri Sitomaniemi

Kaupunki

Julkaistu: Kirjoittaja: Siiri Sitomaniemi

Jaa sosiaalisessa mediassa:

BusinessOulun Kesäyrittäjä-ohjelman haku on parhaillaan käynnissä. Viime kesänä ohjelmaan osallistunut Anne Takala perusti harrastuksensa pohjalta yrityksen, joka työllistää hänet nyt opintojen ohella. Ohjelma tarjoaa 17–29-vuotiaille oululaisille mahdollisuuden kokeilla yrittäjyyttä kesän ajan ja työllistää itsensä oman idean pohjalta.

Yritys voi syntyä esimerkiksi oman harrastuksen kautta. Näin kävi myös 22-vuotiaalle Anne Takalalle, joka oli yksi viime kesän osallistujista. Hän perusti kesän aikana Toiminimi Hoprellin, joka myy verkkokaupassa tarvikkeita keppihevosharrastajille.

”Aloitin keppihevosten tekemisen yhdeksän vuotta sitten. Yrittäjyys tuli mukaan viime keväänä, kun halusin työllistää itse itseni”, Takala kertoo.

Takala on jatkanut yrittäjyyttä myös kesän jälkeen, ja toiminnan kasvu on yllättänyt.

”Olen saanut jo pelkästään tänä vuonna yli sata tilausta. Ei tarvitse paljon miettiä, mitä vapaa-ajalla tekee”, Takala nauraa.

tyttö ja keppihevoset

Anne Takalan yrityksen, Tmi Hoprellin, idea syntyi harrastuksen pohjalta. Kesäyrittäjä-ohjelmassa Takala sai apua keppihevosia ja niiden tarvikkeita myyvän verkkokaupan perustamiseen. Kuva: Santeri Perälahti

Tukea ideasta toteutukseen

Kesäyrittäjä-ohjelmassa nuoret osallistuvat aluksi sparrausviikoille, joissa käydään läpi yritystoiminnan perusteita. Kesän aikana jokaisella on oma mentori tukena.

BusinessOulun projektikoordinaattori Emilia Tölli kertoo kynnyksen olevan matala.

”Riittää, että on kiinnostus kokeilla yrittäjyyttä ja joku ajatus siitä, mitä voisi tehdä. Ideaa voidaan kehittää yhdessä.”

Kesäyrittäjänä nuori määrittelee itse työnsä tahdin ja voi päättää, jatkaako toimintaa kesän jälkeen. Kesäyrittäjä-ohjelmassa nuorelle opetetaan tarvittavat tiedot.

”En tiennyt yrittäjyydestä juuri mitään, mutta opin kesän aikana esimerkiksi kirjanpidosta, hinnoittelusta ja markkinoinnista sekä sain henkilökohtaista ohjausta”, Takala kertoo.

Ohjelmaan osallistuva opiskelija voi hakea yrityskokeiluunsa Oulun kaupungilta 330 euron tukea. Takala on hakenut lisäksi Oulun Seudun Leaderin Nuoriso Leader -rahoitusta, joka on tarkoitettu 13–25-vuotiaiden yrityskokeiluihin ja tapahtumiin. Tuki on suuruudeltaan 100–500 euroa. Sitä voi hakea esimerkiksi yrityksen alkuinvestointeihin tai toiminnan kehittämiseen.

”Sain rahoitusta ammattimaiseen ompelukoneeseen. Voin tehdä nyt tuotteita laadukkaammin ja nopeammin”, kertoo Takala.

Vaihtoehto kesätyölle

BusinessOulun Emilia Tölli ja Oulun Seudun Leaderin nuorisoaktivaattori Tiia Pulkkinen ovat havainneet nuorten kiinnostuksen yrittäjyyttä kohtaan kasvaneen. Nuoriso Leader -rahoituksen hakemusten määrä on lisääntynyt tasaisesti, ja viime vuonna tukea myönnettiin 59 nuorten yrityskokeiluun.

”Nuorilla on paljon hyviä ideoita ja rohkeutta kokeilla”, kertoo Pulkkinen.

Kesäyrittäjyys tarjoaa vaihtoehdon perinteiselle kesätyölle. Yrittäjyydessä nuoria houkuttelee vastuu ja vapaus: yrittäjä päättää aikataulustansa ja työnsä sisällöstä itse.

Kesä ei välttämättä jää vain kokeiluksi. Anne Takalan kohdalla harrastuksesta kasvoi lopulta yritystoiminta, joka on löytänyt asiakkaansa. Nuorten yrityskokeilut myös tuovat alueelle uusia palveluja ja täydentävät paikallista tarjontaa.

”Kannattaa kokeilla, jos mielessä on joku idea. Ohjelmasta saa hyvät eväät”, Takala rohkaisee.

BusinessOulun Kesäyrittäjä-ohjelman haku on käynnissä 3. huhtikuuta 2026 asti.

Lisätietoja BusinessOulun Kesäyrittäjä-ohjelmasta löytyy BusinessOulun verkkosivuilta.

Lisätietoja Nuoriso Leader -rahoituksesta löytyy Oulun Seudun Nuoriso Leaderin verkkosivuilta.