Hinttaan rakennettava uusi vesilaitosyksikkö turvaa jatkossa oululaisten vedensaannin

Hintan uuden vesilaitoksen rakentamisen on määrä ajoittua vuosille 2027–2029. Havainnekuva.

Kaupunki

Julkaistu: Kirjoittaja: Laura Heikkinen

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Hinttaan rakennettava uusi vesilaitos parantaa merkittävästi Oulun vesihuollon toimintavarmuutta ja kapasiteettia. Uuden vesilaitoksen yleissuunnitelma on hiljattain valmistunut, ja seuraavaksi lähdetään kilpailuttamaan toteutussuunnittelua.

Rakentaminen ajoittuu alustavasti vuosille 2027–2029, minkä jälkeen kanta-Oulun alueella on kolme vesilaitosta, Kurkelanrannan vesilaitos ja kaksi Hintan vesilaitosta. Hintan nykyinen vesilaitos on tällä hetkellä alueen päävesilaitos.

”Kyseessä on oululaisille tärkeä, kriittinenkin hanke, jolla vaikutetaan myönteisesti myös paikalliseen kehitykseen ja kasvuun”, kertovat Oulun Veden johtaja Juha Hiltula ja käyttöpäällikkö Jarmo Lahtinen.

”Käytännössä rakennamme vastaavan laitosyksikön kuin mikä Hintassa nykyinenkin on, mutta isommalla kapasiteetilla. Ensi vuonna tontilla tehdään jo valmistelevia rakennustöitä”, Juha Hiltula kertoo hankkeen etenemisestä.

Uuden laitosyksikön yhteyteen tulee uusi raakavesiputki, puhdasvesiallas sekä yhdysvesijohto Hintan ja Kurkelanrannan välille. Uusi vesilaitos rakennetaan Hinttaan, koska Kurkelanrannan vesilaitosta ei voida laajentaa sen sijainnin vuoksi.

Riittävästi vettä 230 000 asukkaalle

Hintan uuden vesilaitoksen rakentaminen on lähtenyt liikkeelle useammasta eri tarpeesta.  Kurkelanrannan vesilaitos on rakennettu vuonna 1954 ja Hintan vesilaitos vuonna 1974, ja ne molemmat tarvitsevat saneerausta. Parannuksia ei voida kuitenkaan tehdä ennen kuin uusi vesilaitos on käytössä.

”Saneerauksia on tehty toki aiemmin, mutta laitosten rakenteet ovat pääasiassa alkuperäisiä. On välttämätöntä päästä tekemään niihin peruskorjauksia, ja sitä varten tarvitaan tämä uusi vedenkäsittelylaitos”, Hiltula sanoo.

Toinen merkittävä syy rakentamiselle on, että molemmat nykyiset laitokset ovat tuotantokapasiteettinsa ylärajoilla. Puhtaan veden riittävyys tulee pystyä varmistamaan kaikissa tilanteissa, esimerkiksi erilaisten häiriöiden varalta. Uusi vesilaitos auttaa saavuttamaan tämän tavoitteen.

”Oulun alueen asukasluku on kasvanut viime vuosina, ja sen ennustetaan kasvavan entisestään. Enemmän ihmisiä kuluttaa myös enemmän vettä”, Hiltula tähdentää.

Tällä hetkellä Hintan ja Kurkelanrannan vesilaitoksissa tuotetaan puhdasta vettä yli 170 000 kanta-Oulun asukkaalle. Hintan vesilaitoksessa puhdistetaan tällä hetkellä noin 60 prosenttia kaupunkilaisten vedestä. Uusi vesilaitos on mitoitettu turvaamaan veden saanti Oulun kasvavalle väestölle, jonka ennustetaan nousevan 230 000 asukkaaseen vuoteen 2035 mennessä.

Varma vedenjakelu auttaa myös Oulun kehitystä

Uusi vesilaitos suunnitellaan itsenäiseksi, jotta se pystyy toimimaan omana yksikkönään nykyisten Hintan ja Kurkelanrannan vesilaitoksen rinnalla. Uuden vesilaitoksen käyttöönoton jälkeen 2030-luvulla on vuorossa molempien nykyisten vesilaitosten saneeraukset. Nykypäivänä toiminta- ja huoltovarmuudesta huolehtiminen on erityisen tärkeää, muistuttaa Oulun Veden käyttöpäällikkö Jarmo Lahtinen.

”Ei voi liikaa korostaa, miten tärkeä asia vesi on meidän jokapäiväisessä elämässämme. Sen saaminen pitää turvata. Kyllä tämä on Oulun elinvoiman ja kasvun näkökulmasta erittäin kriittinen hanke.”

Turvatulla tuotantokapasiteetilla on merkitystä paitsi oululaisille asukkaille, myös isommassa mittakaavassa Oulun kehitykselle. Se tuo alueelle edellytyksiä kasvuun esimerkiksi investointien näkökulmasta, Lahtinen ja Hiltula toteavat.

”Oulun alueelle on vireillä isoja teollisuushankkeita. Se, että vettä on tarjolla myös teollisuudelle ja elinkeinotoiminnalle, mahdollistaa Oulun kehityksen”, Hiltula sanoo.

Oulussa hanasta saa juotavaksi ja käyttöönsä jo nyt laadukasta vettä, mutta uudella vesilaitoksella on myös veden laatuun myönteinen vaikutus. Vaikka ero ei ole Hiltulan mukaan radikaali, uusi laitos tasaa veden laadunvaihtelua.

”Laitteissa on tapahtunut kehitystä vuosien saatossa, minkä myötä myös veden laatua on mahdollista saada paremmaksi”, Lahtinen lisää.

Oulun Veden suunnittelemien tulevien verkosto- ja laitosinvestointien myötä alueen vesimaksut nousevat ensi vuonna hienoisesti. Nousu on noin viisi prosenttia. Hiltula huomioi, että Oulun vesimaksut ovat valtakunnallisesti vertaillen alhaiset, 30 prosenttia edullisemmat kuin Suomessa keskimäärin.

”Pärjäämme tällä hetkellä hintavertailussa hyvin suhteessa verrokkikuntiin.”

Lue lisää Hintan vesilaitoksen laajennuksesta täältä.