Euroopan suurin kartonkituotantolinja vihittiin käyttöön Oulussa – Stora Enson miljardi-investoinnit Nuottasaareen hyödyntävät koko Suomea

Stora Enson uuden kartonkituotantolinjan vihkiäisnauhan leikkasivat maanantaina pääministeri Petteri Orpon (kolmas oikealta) kanssa Stora Enson pääluottamusmies Olli-Pekka Kaikkonen, toimitusjohtaja Hans Sohlström ja hallituksen puheenjohtaja Kari Jordan. Kuvat: Pasi Rytinki
”Tämä on suuri ja merkittävä päivä”, totesi Stora Enson toimitusjohtaja Hans Sohlström Nuottasaaren tehtailla Oulussa. Euroopan suurin ja modernein kuluttajapakkauskartonkien tuotantolinja vihittiin käyttöön 18. elokuuta.
Oulun Nuottasaaren tehtaille oli maanantaina 18. elokuuta kerääntynyt arvovaltainen vierasjoukko. Kyseessä oli uuden kartonkituotantolinjan vihkiäiset, jota juhlisti käynnillään myös pääministeri Petteri Orpo.
Tehtaalla valmistetaan taivekartonkia, aaltopahvin pintakartonkia, pussipaperia ja valkaisematonta havupuusellua. Uusi linja tuottaa kartonkia yli 100 kilometriä tunnissa, myös sen eri kerrosten kautta. Kartongit soveltuvat suoraan kosketukseen elintarvikkeiden kanssa.
Tehdas työllistää sahat mukaan luettuna tällä hetkellä noin 900 henkilöä.
”Tämä tuotantolinja ei ole hyvä asia pelkästään Stora Ensolle, vaan koko Suomelle. Linja on huippuesimerkki siitä, miten metsäteollisuus satsaa korkean jalostustason tuotteisiin. Sen myyntihinta on myös kaksinkertainen verrattuna selluun”, totesi toimitusjohtaja Hans Sohlström.

Suuri päivä koko Suomelle. Toimitusjohtaja Hans Sohlströmin mukaan Oulun tehdas vahvistaa Stora Enson strategista keskittymistä uusiutuviin pakkauksiin.
Nuottasaaren tehtaan lähes koko tuotanto menee vientiin.
”Kun linja on täydessä ravissa viimeistään vuonna 2027, niin se tuottaa noin 800 miljoonaa euroa vientituloja Suomeen. Tästä noin 65 prosenttia suuntautuu Eurooppaan ja vain kolmisen prosenttia Yhdysvaltoihin. Kierrätettävät pakkausmateriaalit ovat se alue, josta haemme voimakkaimmin yhtiölle kannattavaa liikevoittoa”, hän tarkentaa.
Sohlströmin mukaan yli miljardin maksanut tehdasinvestointi edustaa myös ympäristöystävällistä biotalouden kiertotaloutta korkeimmalla tasolla.
”Teemme siis biohajoavia ja kierrätettäviä tuotteita. Niillä voidaan korvata muovia. Olemme nyt investoineet Ouluun vuodesta 2019 lähtien yhteensä 1,7 miljardia euroa, joista osa käytetty suoraan ympäristöinvestointeihin. Tämä tehdas on lähes hiilidioksiidipäästötön”, vakuuttaa Sohlström.

Stora Enson Oulun liiketoimintayksikön johtaja Matti Lielahti esittelee takanaan olevaa tehdaskarttaa, jossa vihreällä näkyvät Nuottasaareen tehdyt viimeisimmät investoinnit.
Keskustan tuntuma nostaa rimaa
Stora Enson Oulun liiketoimintayksikön johtaja Matti Lielahti on selvästi ylpeä Nuottasaaresta.
”Olin täällä noin 20 vuotta sitten kesätyöntekijänä, välillä työskentelin myös Anjalankoskella, mutta vuosi sitten palasin töihin Ouluun”, hän kertoo.
Hän esittelee laajaa tehdaskarttaa, josta löytyy 11 uutta rakennusta. Alueella on tietysti sellutehdas ja massanvalmistusta, mutta Lielahden mukaan tästä eteenpäin taika tehdään uudella kartonkikoneella.
”Minulta usein kysytään, että miltä tuntuu, kun tehdas sijaitsee käytännössä Suomen viidenneksi suurimman kaupungin keskustassa. Näen sen pelkästään positiivisena, mutta samalla se nostaa kynnystä. Meidän on oltava todella tarkkoina hajujen ja melujen suhteen. Niiden poistamiseen teemme jatkuvasti töitä”, Lielahti sanoo.
Lielahti toi myös esille alueen uudet logistiikka- ja poikkimaantieinvestoinnit, joilla on tehtaan toiminnalle suuri merkitys. Myös syväsatama vieressä mahdollistaa tehokkaat logistiset tuotekuljetukset maailmanlaajuisesti kaikkialle ympäri vuoden. Tehtaan uusiutuvaa bioenergiaa hyödynnetään myös Oulun kaukolämpöverkossa.
”Mutta mikä hienompaa, Oulu on yksi Euroopan nuorista kaupungeista, jossa on paljon korkeakoulutettua työvoimaa. Kulunut kesä oli kiva, kun saimme ensimmäistä kertaa viiteen vuoteen palkattua lähes 100 kesätyöntekijää”, hän iloitsee.
”Haluankin kiittää kaikkia Storan Enson työntekijöitä, täällä työskenteleviä, sekä tuhansia muita, jotka ovat tämän uuden linjan rakentamisen meille mahdollistaneet. Se oli suuri ja arvokas työ”, Lielahti lisää.

Uudella tuotantolinjalla hyödynnetään Stora Enson patentoimaa uutta kuitukäsittelyteknologiaa, joka mahdollistaa kevyempien, mutta lujien ja kestävien kartonkien valmistuksen.
Oulun seudulle vetovoimaa ja hyvinvointia
Avajaisseremonioissa oli mukana myös Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava.
Hän totesi ylpeänä, että Stora Enson Oulun yksiköllä on pitkät perinteet jo 1930-luvulta alkaen.
”Nykyisellään tehdas ei pelkästään työllistä yli 900 henkilöä sahoilla, tehtaalla ja satamassa, mutta myös välillisesti moninkertaisesti koko toimitusketjussa, puunkuljetuksessa, logistiikassa, kunnossapidossa ja palveluntarjonnassa”, totesi Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava.
”On siis päivän selvää, että Stora Enson miljardi-investointi Ouluun parantaa koko seudun ja koko Pohjois-Suomen elinvoimaa ja kilpailukykyä. On hienoa olla mukana edistämässä aktiivisesti kasvustrategiamme mukaisesti suurten ja vihreän siirtymän elinkeinopoliittisten investointien toteutumista.”

Kaupunginjohtaja Ari Alatossava toi kaupungin tervehdyksen Stora Enson vihkiäisiin.

Uuden kuluttajapakkauskartonkilinjan odotetaan saavuttavan täyden 750 000 tonnin kapasiteettinsa viimeistään vuoden 2027 aikana.

Tuotantolinjan päätoimittaja on saksalainen paperikoneenvalmistaja Voith.