Supersosiaalinen viestintä­johtaja Harriet Urponen haluaa edistää positiivista viestintä­kulttuuria

Oulun uusi viestintäjohtaja Harriet Urponen ajattelee viestintää siltana päättäjiin ja muihin kuntalaisiin. Kuva: Sirpa Tarkkinen

Ihmiset

Julkaistu: Kirjoittaja: Sirpa Tarkkinen

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Kesäkuussa viestintäjohtajana aloittanut Harriet Urponen sanoo, että positiivisen viestin saaminen Oulusta eteenpäin on koko kaupungin yhteinen asia. Edunvalvontatyössä on olennaista, että Oulun ääni kuuluu oikeissa pöydissä kansallisessa ja kansainvälisessä päätöksenteossa.

Harriet Urposella on tapana lyöttäytyä yhteen tuntemattomien kanssa ja porista heidän kanssaan Oulusta. Näin tapahtui haastattelupäivänäkin itävaltalaisten kanssa lounaalla.

Urponen hyrisee tyytyväisenä, että ulkomaalaiset olivat niin ihastuneita Ouluun, että halusivat ehdottomasti tulla kaupunkiin uudestaan. Tällaisia ilmiöitä uusi viestintäjohtaja haluaisi nähdä leviävän maailmalle kotikaupungistaan muutenkin. Hän hehkuttaa kesäistä Kalevan juttua, jossa Ouluun muuttaneet ihailivat kaupungin luontoa ja helppoa arkea.

Samalla Urponen tiedostaa, että kun yhteiskunnassa viestinnän merkitys kasvaa ja arki on viestejä pullollaan, on erotuttava ja suunniteltava kenelle viestitään. Muuten tärkeä viesti Oulusta jää irralliseksi.

”Viestinnän hallinnasta ei varmaan voi puhua, ei mainetta voi hallita, mutta vaikuttamista viestintä on. Se vahvistaa myös demokratiaa ja kuntalaisen arjen hallintaa, mutta lisäksi koskettaa heidän arkeaan. Miten ihmiset löytävät tiedon luo? Kaikki viestijäthän tätä nyt miettivät”, sanoo Urponen.

Viestit oikeisiin pöytiin

Uutta viestintäjohtajan toimenkuvassa on, että hän johtaa edunvalvonnan ja viestinnän vastuualuetta. Avainasioita ovat kaupungin kansainvälinen ja kansallinen yhteistyö ja aluekehittäminen. Urposen mukaan se tarkoittaa sitä, miten kaupungin ääni kuuluu sekä Suomessa että ulkomailla ja miten aluekehitykseenkin saataisiin vaikuttavien viestien kautta vauhtia.

Oma roolini on varmistaa, että viestimme ovat vaikuttavia, oikea-aikaisia ja strategisesti kohdennettuja ja että kaupungin edut tulevat näkyviksi ja kuulluiksi oikeissa pöydissä.
Viestintäjohtaja Harriet Urponen

”Rakennamme aktiivisesti siltoja niin kuntalaisten kuin päättäjien, yhteistyökumppaneiden ja muiden kaupunkien välillä. Edunvalvonnassa keskitymme siihen, että kaupungin ääni kuuluu kansallisessa ja kansainvälisessä päätöksenteossa, olipa kyse aluekehityksestä, rahoituspäätöksistä tai lainsäädännöstä, joka vaikuttaa kaupunkimme tulevaisuuteen. Oma roolini on varmistaa, että viestimme ovat vaikuttavia, oikea-aikaisia ja strategisesti kohdennettuja ja että kaupungin edut tulevat näkyviksi ja kuulluiksi oikeissa pöydissä”, viestintäjohtaja hahmottelee.

Urponen iloitsee Mun Oulu -kaupunkimediasta ja innostuu sen sloganista ”Lämpimällä sydämellä Oulusta”.

”On mahtavaa, että meillä on oma kanava, jossa voidaan tuottaa tarinoita oululaisista ja Oulusta, koskettaa ihmisiä. Sitä pitää miettiä, että miten Mun Oulu saisi uusia lukijoita ja tavoittaisi vieläkin enemmän lukijoita.”

Sitoutuneita tekijöitä

Kaupungin viestintä- ja markkinointiryhmällä on Urposen mukaan mahtava kokemus ja ammattitaito, syvää asiantuntemusta organisaatioviestinnän alalta.

”Ihmiset ovat myös erittäin sitoutuneita ja oma tehtävä viestinnässä koetaan tärkeäksi. Yksi tärkeimmistä tehtävistäni on ansaita luottamus ihmisiltä, joiden kanssa teen töitä.”

Urponen myös mainitsee, että hänellä on laajat verkostot.

”Oulu2026:n myötä niitä syntyy varmasti kaikille toimijoille lisää. On mahtava saada hypätä kulttuuripääkaupunkijunan kyytiin ja nauttia vauhdista.”

Urponen haluaa vahvasti profiloitua positiivisen viestintäkulttuurin edistäjänä.

”Tällä tarkoitan sitä, että miten yhdessä työntekijöiden, luottamushenkilöiden ja kuntalaisten ja laajemminkin tällä alueella toimivien yritysten ja eri tahojen kanssa voisimme saada positiivista viestiä Oulusta eteenpäin. Tämä on meidän kaikkien yhteinen asiamme.”

Sosiaalinen luonne

Urponen on alun perin rovaniemeläinen, mutta hän on asunut Oulussa yli puolet elämästään. Koulutukseltaan hän on kasvatustieteiden maisteri opettajan pedagogisilla opinnoilla, sivuaineina tieto- ja viestintätekniikka. Urposella on myös tuotekehitystyön erityisammattitutkinto.

Kuten rupattelusta vieraiden ihmisten kanssa voi päätellä, Urponen kuvaa itseään todella sosiaaliseksi.

”Minulle olisi outoa olla pitkiä aikoja yksin vaikkapa viikko jossain retriitissä. Viikonloppu vielä menee. Olen muusikon lapsi ja kasvanut henkisesti rikkaassa ympäristössä, tavannut monenlaisia ihmisiä ja päässyt vaikka minkälaisiin paikkoihin.”

Urponen huokaisee tyytyväisenä, että sai tulla kaupungille töihin juuri kesäkuussa. Hän pääsi perehtymään 7 000 työntekijän organisaatioon ja sen menetelmiin rauhassa. Viestintä- ja markkinointiryhmään on juuri tehty organisaatiomuutos, mikä myös helpottaa tuoreen viestintäjohtajan työelämää.

”Minulla ei ole kiire organisaationi kanssa. Saan rauhassa tutkia, mitä olisi viisasta tehdä.”

Kristityn ihmisen voimavara on usko.

”Kriiseissä tunnen, että minusta pidetään huolta ja voin turvata Jumalaan. Musiikista saan voimaa, ja on sekin elämässä vahvuus, että olen äiti ja puoliso”, Urponen sanoo.