Siirry suoraan sisältöön

Keskusteluapua kouluikäisille lapsille ja nuorille nuorisotyönohjaajilta

1.3.2021

Oulun seurakuntien nuorisotyö tehostaa yhteistyötään koulujen suuntaan pitkittyvän koronatilanteen vuoksi ja nostaa esille keskusteluavun mahdollisuutta kouluikäisille lapsille ja nuorille.

Nuorisotyönohjaajan perustyöhön kuuluu keskusteleminen ja keskusteluavun tarjoaminen. 

”Varsinkin nyt korona-aikana nuorten pahoinvointi on lisääntynyt. Erityisesti psykologeille ja kuraattoreille on nuorten näkökulmasta tällä hetkellä liian pitkä jonotusaika. Silloin kun nuori haluaa puhua, hänelle tulisi löytää kuuntelija,” tuomiokirkkoseurakunnan nuorisotyönohjaaja Mono Kuoppala sanoo.

Keskustelutarve lähtee nuoresta itsestään, ja hän itse päättää haluaako keskustella nuorisotyönohjaajan kanssa. Keskustelua varten on käytettävissä 40 nuorisotyönohjaajaa. Kaikki keskustelut ovat luottamuksellisia. Ohjaajat ovat tavoitettavissa puhelimitse tai sähköpostilla.

”Nuorisotyönohjaajina emme ole psykologeja tai terapeutteja, mutta olemme luotettavia kuuntelevia aikuisia, joiden kanssa voi keskustella ja pohtia omia asioita. Varhainen keskusteluapu pienentää mahdollisesti myöhemmin tarvittavia isompia palveluja”, Kuoppala lisää.

Ajan voi varata seuraavilta henkilöiltä:

Erityispalvelut Anja Saukkomaa, p. 040 5747 119, anja.saukkomaa@evl.fi, Sanna Parkkinen, p. 040 5747 116, sanna.parkkinen@evl.fi 

Haukipudas Tarja Kainulainen, p. 040 824 5861, tarja.kainulainen@evl.fi 

Karjasilta Riina Moilanen, p. 044 316 1452, riina.moilanen@evl.fi 

Kiiminki Jenna Valtonen, p. 040 560 9678, jenna.valtonen@evl.fi 

Oulujoki Sari Meriläinen, p. 040 558 3294, sari.merilainen@evl.fi 

Oulunsalo Hannele Heinonen, hannele.heinonen@evl.fi 

Tuira Matti Ketola, p. 040 574 7069, matti.ketola@evl.fi 

Tuomiokirkko Mono Kuoppala, p. 040 574 7124, mono.kuoppala@evl.fi

-

Seurakuntien nuorisotyönohjaajat haluavat tarjota keskusteluapua nuorille. Kuva: Aarne Ormio / kirkon kuvapankki

Lue myös

Lue lisää aiheesta