Katso suora lähetys ja keskustele ministerin kanssa Euroopan tulevaisuudesta kello 15.30 alkaen
Eurooppa olemme me -kiertue on tänään Oulussa. Seuraa suoraa lähetystä Valveen H2O Konstila -kahvilasta.
Nuoret pohjoisesta Suomesta, Ruotsista, Norjasta ja Venäjältä ovat tänään keskustelleet Euroopan tulevaisuudesta. Keskustelujen yhteenvedot nähdään valtioneuvoston lähettämässä suorassa striimissä kello 15.30 alkaen.
Lähetyksessä ovat mukana Oulua päivän keskusteluissa edustanut lukiolainen Adalmiina Irvankoski, Suomea Euroopan tulevaisuuskonferenssissa edustava abiturientti Ninni Norra ja eurooppaministeri Tytti Tuppurainen.
Tuppurainen keskustelee oululaisten kanssa Euroopan tulevaisuudesta paikan päällä Valveella. Kysymyksiä ja kommentteja voi lähettää myös Youtube-lähetyksen chatin kautta. Lähetys kestää 16.15 asti.
Mun Oulun tavoite on vahvistaa oululaisuutta ja sen näkyvyyttä lisäten Oulun kaupungin pito- ja vetovoimaa kirjoittamalla paikallisista ja ajankohtaista aiheista, kuten kaupungin päätöksistä, tapahtumista, kolmannesta sektorista, yksittäisistä kaupunkilaisista sekä mielenkiintoisista ilmiöistä. Mun Oulu on osa Oulun kaupungin viestintäorganisaatiota.